top of page

  Każde wspomnienie zasługuje na szacunek.

O traumie i psychoterapii EMDR.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trauma jest częścią życia. Nie musi być źródłem wstydu. Nierzadko wiele osób myśli, że nie doznało żadnych traum, ponieważ trauma kojarzy się głównie z wojną, katastrofą, napaścią, okrutnym gwałtem. To traumy przez duże „T”.  Jednak w  badaniach obejmujących dwadzieścia cztery kraje na sześciu kontynentach 70 procent dorosłych zgłosiło jeden lub więcej urazów w swoim życiu. Trauma to także wykorzystanie, zaniedbanie, doświadczenie przemocy psychicznej, doświadczenie deprywacji potrzeb, braku opieki, skrajnego bólu, zimna. I często te traumy przez małe „t” – interpersonalne, od osób z rodziny, bliskiego otoczenia, pracy – składają się na powstanie negatywnych schematów, obrazu siebie, cierpienia, niemożności życia w pełni, bycia sobą i samostanowienia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Relacje, które mieliśmy z naszymi opiekunami, służą jako szablony naszego dorosłego życia. Doświadczenia traumatyczne pozostają zachowane w mózgu i ciele, często niezmienione od momentu ich wystąpienia.

 

Osoby, które przeżyły traumę, mogą często trzymać wspomnienia i objawy na dystans, dopóki to, co tolerowane, nie stanie się nie do zniesienia. Wielokrotnie narażone na nieuniknioną traumę nasze ciała, mogą utknąć w chronicznym stanie zagrożenia. Powtarzające się niepokojące sny, są często próbą rozwiązania traumatycznych wspomnień przez mózg. Fobie są często oznaką traumy. Mózg podczas traumy zostaje zraniony i jest to rana, która bez pomocy specjalisty nie zagoi się sama.

Nie ma ucieczki przed powagą traumy. Żadne rozproszenie, pieniądze, sława czy osiągnięcia nie są wstanie ostatecznie izolować od jej skutków. Trauma może wytworzyć nieświadome pole magnetyczne – potężny pociąg do znajomych osobowości i sytuacji. Traumatyczne wydarzenia mogą przeciążać nasze emocjonalne „wyłączniki”.

 

 

 

Nie możemy zachowywać się normalnie ze zranionym  mózgiem, tak, jak nie możemy normalnie chodzić ze złamaną nogą. Trauma upośledza zdolność do adaptacji i dostosowania się do zewnętrznego świata. Objawy i strategie przetrwania są rezultatem ukrytej traumy.

Osoby, które przeżyły traumę, przyjmują szereg strategii, aby nie pamiętać, nie wiedzieć i nie czuć: perfekcjonizm, nadmierna odpowiedzialność, wspaniałomyślność, pomaganie innym z pominięciem siebie, niewłaściwie ukierunkowany gniew, przepraszanie, samokrytyka, wszczynanie bójek, podejmowanie wysokiego ryzyka, rozwiązłość, uzależnienie.

 

 

 

Nawet jeśli masz jeden nałóg pod kontrolą - bez przetworzenia swojej traumy, możesz wkrótce znaleźć się w uścisku innego. Kiedy obwiniasz siebie nie możesz wyjść poza poczucie bezradności i rozpaczy. Aby uniknąć poczucia odrętwienia lub bezsilności, ocaleni czasami angażują się w zachowania wysokiego ryzyka.

Trauma może wpływać na wszystkie ważne układy organizmu: układ nerwowy, serce, układ oddechowy, układ pokarmowy, układ wydalniczy, układ odpornościowy, układ rozrodczy, układ szkieletowy.

Od urodzenia wszyscy jesteśmy przygotowani do przywiązania. Jedno bezpieczne przywiązanie może wpłynąć na rozwój emocjonalny dziecka. Kiedy nie ma komu zaufać lub do kogo się zwrócić, wycofujemy się, nawet od samych siebie.

 

Kiedy nie można fizycznie uciec przed krzywdą, chronimy się, znikając psychicznie. Dzieci uczą się ukrywać te części siebie, których nie tolerują ich opiekunowie. 

Kiedy straumatyzowane dzieci są niespokojne, agresywne, często są określane jako „złe”, a ich cierpienie jest pomijane. Ważnym aspektem leczenia jest uzdrowienie i reintegracja naszego wewnętrznego dziecka.

 

 

 

Umysł może wyleczyć się z urazu psychicznego, tak, jak ciało leczy się z urazu fizycznego.

Tradycyjna terapia rozmową ma ograniczoną zdolność do leczenia traumy. Znalezienie odpowiedniego terapeuty to proces.

Terapia EMDR - Eye Movement Desensitization and Reprocesing - jest ściśle ukierunkowana na leczenie zranień powstałych w skutek traum. Terapia EMDR pozwala skutecznie usunąć traumatyczne wspomnienia, które utknęły w mózgu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jej struktura pozwala na głębokie interwencje w bezpiecznych warunkach. Stwarza profesjonalną przestrzeń do uzdrowienia. Trochę tak, jak pójście do lekarza, który dysponuje własną kliniką, gdzie w razie potrzeby można przejść poważne leczenie a nawet operację niezbędną do bycia zdrowym. Zaufanie w relacji terapeutycznej wymaga od klienta wielkiej wiary i odwagi.

Taka umysłowa rekonwalescencja wymaga głębokiej pracy, a dogłębna praca wymaga czasu.

Terapia EMDR wskazuje traumatyczne wspomnienia, dzięki czemu można je w końcu w pełni przetworzyć zostawiając przeszłość za sobą.

Podczas terapii wykorzystywana jest bilateralna stymulacja mózgu, która zwiększa przepływ między prawą i lewą półkulą mózgu.

Dwustronna stymulacja BLS – ruchy tam i z powrotem – rozpoczynają przetwarzanie wspomnień. Terapia EMDR jest procesem nieliniowym – wiesz, dokąd chcesz się udać, choć nie wiesz dokładnie, jak tam dotrzeć.

Podczas przetwarzania pracujemy nad usunięciem ładunku emocjonalnego traumatycznych  wspomnień. Aby znaleźć źródło aktualnych objawów, płyniemy z powrotem w poszukiwaniu wcześniejszych powiązanych wspomnień. Kiedy traumatyczne wspomnienia są odpowiednio przetwarzane, mózg zastępuje stare, przestarzałe obwody nowymi, zdrowymi obwodami.

Wspomnienia są jak pojemniki na obrazy, uczucia, doznania i przekonania. Wspomnienia docelowe to te, które przechowują traumę. Stanowią punkt wyjścia w terapii EMDR. Gdy zbliżasz się do swoich wspomnień, terapeuta ustala bezpieczne tempo, abyś nie był przeciążony.

Klient jest jak pasażer pociągu, obserwujący mijaną scenerię a terapeuta jest  konduktorem. To „dokonanie” umożliwia klientowi wyobrażenie sobie: odreagowania emocjonalnego, obrony, wyrażenie opinii lub naprawienie zła. Terapia EMDR pozwala przekształcić stare, oklepane, negatywne przekonania, w nowe, zaktualizowane i bardziej pozytywne.

 

 

 

 

Po uwolnieniu ze starych wspomnień nie jesteśmy już uwięzieni przez naszą przeszłość.

Kiedy uznasz, że masz wybór, możesz odważyć się marzyć, nic nie jest niemożliwe lub niedostępne. Znajdujesz realne cele i marzenia, bez inwestowania w takie, które wcześniej mogły wynikać z nierealistycznej samoidealizacji. EMDR to nie tylko odrzucenie przeszłych obciążeń, ale także lepsze radzenie sobie w teraźniejszości i wyznaczanie celów na przyszłość.

boys-1807545_1920.jpg
dolls-house-1473948_1920.jpg
heart-1202129_1280.jpg
light-bulb-503881_1920.jpg
chameleon-3783788_1920.jpg
flamingos-7525793_1920.jpg
classroom-3779035_1920.jpg
fantasy-3299901_1920.jpg
labyrinth-4913643_1920.jpg
bus-2531578_1920.jpg
ocean-2203720_1920.jpg
bottom of page